Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

PMP nedir ve nasıl olunur ?

PMI Project Management Instute tarafından ortaya konulan proje yönetimi için dünya çapında kabul görmüş olan Amerikan menşeili bir sertifika/ unvandır. Bu sınavı alabilmek için PMBOK Project Management Body of Knowledge(Şu an itibari ile 4. versiyonu bulunmaktadır) isimli bir kitap vardır. Bu kitap ile PMI’yın proje yönetimi yaklaşımındaki temel süreç ve fonksiyonları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. PMP olmak isteyen bir kişi için PMBOK temel olan kaynaktır. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak yardımcı bir çok kitap vardır ancak en çok kullanılan yardımcı kitap Rita Mulcahy PMP Exem Prep kitabıdir.

PMBOK sadece bu sertifikayı almak istiyenler için değil. Proje yönetimi konusunda bakış açısını kazanmak isteyen herkes tarafından incelenebilir. Bu kitabın geçtiğimiz günlerden Türkçe versiyonu çıktı. Kitabı incelediğim zaman İngilizce versiyonu kadar ayrıntılı olarak anlatılmadığını gördüm.

PMP olmak için bazı ön şartlarda gerekli eğer lise mezunu isenize 7500 saat proje yönetimi deneyimi, eğer üniversite mezunu iseniz 4500 saat proje deneyimine ihtiyaç var.Ayrıca 35 saat PMI’ya kayıt olmuş bir eğitim kurumundan PMP eğitimi alınması gerekli.

Sınavada ise toplam 200 soru soruluyor ancak 175 tanesi üzerinden değerlendiriliyor. Siz hangi 25 sorunun geçersiz olduğunu bilmiyorsunuz. Sınav süresi oldukça uzun. 4 saat kadar sürüyor.

 • Mehmet Bey Merhaba,

  PMP konusunda birçok yerde yazılanları okudum sertifikasyon ve eğitim konusunda yeterince bilgi veriliyor. Ben bu konu hakkında farklı bir konuda sizden yardım isteyeceğim. PMP alma şartları arasında eğer üniversite mezunu isek 4500 saat proje deneyimi şartı bulunmakta. Bu 4500 saat nasıl hesaplanıyor ve “Proje” den kasıt nedir. Yani resmi kayıtlı bir projemi olmak zorundadır. Çalıştığım kurumda yapılan projeleri nasıl PMP şartı olarak kabul ettirebilirim. Projenin başında bir başvurudamı bulunmak zorundayım. 4500 saat mesai saati üzerindenmi hesaplanmaktadır. Çünkü rakam olarak baktığımızda eğer beni hesabım doğru ise (4500/9 Saat=500 Gün) çok uzun bir süre gerekiyor.

  Bu konular hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.

  İyi Çalışmalar.

  Ömer Faruk Ekin

  23 Kasım 2011

 • Ömer Faruk Bey merhaba,

  Buradaki proje çalışma saati beyan üzerine kurulu bir yapı. Aslına bakarsanız 500 gün projelerin içerisinde yer alan birisi için çok uzun bir süre değil ama bununda bir önemi yok. Kayıt olurken hangi projede yer aldınız isimlerini ve kısa tanımlarını yazıyorsunuz. Daha sonra ne kadar zaman harcadığınızı yazıyorsunuz. Başvuranlar arasından rastgele kayıt alınıp bunlar kontrol ediliyor. Eğer bu kontrole rastlarsanız projeleri girdiğiniz ekranda size sorulan referans kişi ve numarasından kontrol ediliyor.
  PMI Amerikan kültürüne ait bir yapı. Bu tip şeyler çok fazla irdelenmez sizin söyleyeceğiniz beyan esas alınır ve güvenilir. Kültür farkından dolayı bize biraz tuhaf gelebilir ama böyle. Projenin başında birşeye başvurmanıza gerek yok. Sınav başvurusu yaparken bunları beyan etmek zorundasınız.

  Mehmet Targün

  mehmet

  23 Kasım 2011

 • İstanbul’da PMI’ya kayıt olmuş proje yönetimi dersleri alabileceğimiz eğitim kurumlarının adresleri verebilir misiniz? Tavsiyeleriniz hangileri olur?

  Ahmet Eroğlu

  08 Ocak 2012

 • Ahmet Bey merhaba,
  Konu ile ilgili tavsiye verip yönlendirme yapmayı tercih etmiyorum. Ancak REP olan kurumların listesini https://ccrs.pmi.org/Search.aspx adresini açıp location kısmınıda Turkey seçerseniz tüm kurumları görebilirsiniz. Bence bu kurumlardan herhangi birisinden alınabilir ancak sizin yerinizde olsam kurumdan çok bu konuda tecrübeli bir hocadan ders almayı konusuna dikkat ederdim. Bunun içinde eğitim alacağınız hocanın tecrübesini sorgulayabilirisiniz.

  Mehmet Targün

  mehmet

  08 Ocak 2012

 • Ahmet Bey merhaba,
  Konu ile ilgili tavsiye verip yönlendirme yapmayı tercih etmiyorum. Ancak REP olan kurumların listesini https://ccrs.pmi.org/Search.aspx adresini açıp location kısmınıda Turkey seçerseniz tüm kurumları görebilirsiniz. Bence bu kurumlardan herhangi birisinden alınabilir ancak sizin yerinizde olsam kurumdan çok bu konuda tecrübeli bir hocadan ders almayı konusuna dikkat ederdim. Bunun içinde eğitim alacağınız hocanın tecrübesini sorgulayabilirisiniz.

  Mehmet Targün

  mehmet

  08 Ocak 2012

 • Merhaba Mehmet Bey,şuan işletme 4.sınıftayım buarada açıköğretimden tamamlıyorum daha önce 2yıllık muhasebe bölümünü bitirdim.Benim sizden öğrenmek istediğim bu kursa gittikten sonra farazi olarak başarılıda olduğumu düşünürsek ne olabilirim ,nerelere gelebilirim,kariyerime nasıl bir yön vermiş olurum?Birde açıköğretim olması bu konuda sıkıntı yaratır mı?Çevremde bu konularda yardım alabileceğim kimse yok yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  erhan

  23 Mart 2012

 • Mehmet bey merhaba,
  öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler. incelediğim kadarıyla ünivesitede ders almış olmak 35 saatlik eğitim yerine geçebiliyormuş, yani herhangi bir kurumdan eğitim almama gerek kalmıyor. bu durumda sınava nasıl girebiliyoruz? bşvuruyu nereye yapıyoruz? bilgilendirirseniz çok sevinirim
  iyi çalışmalar.

  fatih

  20 Kasım 2012

 • Merhabalar Mehmet Bey,

  Ben ve arkadaşım eğitim almayı planlıyoruz, nasipse bundan sonrada sınava hazırlık sürecine gireceğiz fakat ben lise terk arkadaşım ise orta okul mezunu. Bu konu sınavda Uni veya Lise Diploması şartı yada kısaca diploma aranıyor mu? Eğer aranmıyorsa aynı proje saati mi geçerlidir sorusuna yardımcı olursanız çok seviniriz…

  Teşekkürler,

  Zafer

  19 Şubat 2013

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment