Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

PMP Sınavına Gireceklere Tavsiye ve Yorumlar

PMP sınavına hazırlananlara bazı tavisye ve yorumlarım olacak. Bunlar okuduklarım ve öğrendiklerimin birikimi olarak sizlerle paylaşıyorum.

- PMP sınavı PMBOK kitabındaki bilgilerinden öğrenerek cevaplayabileceğiniz sorular değil. Üniversite sınavlarında olduğu gibi direkt olarak kavram soruları gibi düşünmeyin. Sınavda paydaş ne demek diye soruyor ancak bu bilgi konunun içine yedirilerek soruluyor.
- Gerçek yaşamdaki proje yönetim bilgisine güvenme. Bu yapılan büyük bir yanlışlıklık çünkü PMI metodolojisindeki terminoloji ve yaklaşımları bilip buna göre yorumlamak gerekir.

- Profosyonel proje yönetim eğitimi ile PMBOK arasında paralellik var. Bunun olmadığını düşünmek sorular esnasında sizleri yanılgıya uğratır.

-Oldukça fazla durum sorusu sorulmakta. Bu durum sorusundan kasıt şöyle şöyle bir olay var bu durumda ne yapılması lazım ya da bu nedir gibi sorular sorulmakta.

-Sınav esnasında formüllü sorularda çıkmakta. Kompleks matematiği olan sorular değilde ne olduğunu bilirseniz kolayca cevaplayacağınız sorular. Bu soruların sayısı çok değil.

-Birden fazla doğru cevabı olan sorular var ancak en doğru olanı seçmeniz gerekmekte.

-Cevaplarda kitapta olmayan uydurma cevaplar olabilmekte.

Sınavda 200 soru var bu soruların 25 tanesi değerlendirmeye girmiyor.Bu sahte sorular gerçek sorularla bir farkı yok. Soru hazırlayan ekibin hazırladıkları örnek sorulardır.Onlarda bu soruların sınava girenler üzerinde test ediyorlar.

Sınav geçebilmek için 175 sorunun 106′sını bilmek gerekiyor. Yani yaklaşık %61 doğru yapılması gerekiyor

Gelen soruların bölümlere göre oranları
Proje başlangıcı                                           %11
Proje planlama                                             %23
Proje yürütme                                              %27
Proje izleme ve kontrol                                %21
Proje kapanış                                                %9
Profosyonel ve sosyal sorumluluklar             %9

PMP sınavında zorluk sırası ise (zor olandan kolaya doğru)

  • İzleme ve Kontrol
  • Başlangıç
  • Yürütme
  • Planlama
  • Kapanış
  • Profosyonel ve sosyal sorumluluklar

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment